FAŠANKU, FAŠANKU, už je ťa namále.... Už sa fašank krátí už sa nenavrátí…
Období fašanku – svátku provoněného koblihami, slaninou a pálenkami začíná již 6. ledna svátkem Tří králů a vrcholí o víkendu před popeleční středou, což je letos 28. února, čtyřicet dní před Velikonocemi.
Je to čas zabíjaček a lidového veselí. Počátky tohoto svátku je potřeba hledat v předkřesťanském kultu zimního slunovratu. V Čechách se tento svátek nazývá masopust a nás na Moravě fašank, což je zkomolenina německého slova Fasching. Lze se domnívat, že tradice fašanků vznikla právě v Německu, někdy kolem roku 1133. U nás existují první zmínky o pořádání fašanků ze 13. století. Původně byly největší a nejrozpustilejší zábavy v pondělí a úterý před popeleční (škaredou) středou, dnes se většina fašanků z pracovních důvodů koná již o víkendu.
A byly to oslavy velice bujaré, nesmělo docházet ke sporům, dveře domů a paláců byly otevřené. Průvody, taškařice, zapalování svící, panovalo všeobecné veselí.Především souvisel se zemědělským kalendářem, s přípravou na jarní práce. Bylo to loučení s vládou zimy a radost s nástupem nového života. Současně však příprava na dlouhý půst před Velikonocemi.
Dobrkovská masopustní obchůzka odstartovala tradičně v 9 hodin první písničkou na návsi. V rytmu lidovek doprovázených Petrovou harmonikou obešli vesele maskovaní fašankáři celou vesnici, u každého domu se zastavili, zazpívali a přinesli veselou náladu. Přestože patříme mezi ty menší vesničky, poslední štamprlka jim byla nabídnuta až za tmy. A velké ocenění si zaslouží také fantazie kluků při volbě masek. Ty byly i letos originální, vtipné, ikdyž častokrát sami o sobě moc nezahřály, což ale na sobě nedal nikdo znát.